Tak jsou před námi opět komunální volby. Čtyři roky uběhly jako voda a lidé, pohybující se v místní politice, se zcela logicky zajímají o to, co se komu podařilo za ty čtyři roky udělat, co z volebních programů všech kandidujících stran, hnutí a spolků si můžeme odškrtnout (á propos vyhodnocení volebního programu ODS se věnuji postupně na www.taprava.cz) a hlavně co nového, neotřelého a bombastického do volebního programu napsat dnes na další volební období. Vše v naději, že tím osloví co nejvíce voličů, zvítězí a pokusí se své plány zrealizovat. Potud obvyklý scénář. Jenže, co tedy vymyslet nového, neotřelého a bombastického, co ještě nikoho z konkurentů nenapadlo a co Valašské Meziříčí zviditelní?

Naše předvolební uskupení ODS a Svobodní, touto cestou nechce jít. Nechceme ohromovat programem, který bude stavěním kulis. Nechceme slibovat mistrovství světa v hokeji ani Karla Gotta, protože to město nikam neposune. Známe možnosti Valašského Meziříčí, jeho problémy i potřeby nás, občanů. Víme, v čem je třeba držet směr, v čem zase město postrčit novou cestou, tak, aby se peníze svěřené do správy proměnily v hodnoty trvalejšího rázu, než v přehršel akcí, která již devalvuje výjimečný zážitek z účasti na nich a jejíž organizátor (tedy město) bere dobrovolníkům chuť cokoliv organizovat.

Náš volební program je střízlivý, reálný a je tvořen s vizí delší než čtyři roky. Vychází z našich zásad rozumně hospodařit, nezadlužovat město, mít vyrovnaný rozpočet, myslet na občany a jejich budoucnost, a předat město v dobré kondici našim následovníkům. Víme, že stávající vedení města zvýšilo v době ekonomického růstu zadlužení o dalších 68 milionů korun (z toho 18 na stravovací provoz v nemocnici, 35 milionů na nákup pozemků v bývalé Křižanově pile a zbývajících 15 milionů na svou předvolební kampaň – zejména na opravy chodníků, které nebyly ve schváleném rozpočtu města). Přitom zahájení splácení tohoto dluhu bylo chytře odsunuto až na rok 2019, čili zátěž pro nové zastupitelstvo. Víme také, že nové zastupitelstvo bude muset zaplatit již rozjeté akce – sportovní halu (80 milionů Kč) a komunitní centrum (30 milionů Kč). V součtu tedy celý investiční rozpočet na rok 2019. A víme také, že město trápí stále spousta problémů, která čeká na řešení, např. rekonstrukce náměstí a přilehlých ulic, přestěhování autobusového nádraží k vlakovému, vyřešení proluky na Masarykově ulici, výstavba domu pro seniory, výstavba bytů, podpora výstavby individuálního bydlení, řešení parkování ve městě, pokračování v revitalizací sídlišť (chybí dokončit Vyhlídku, Zašovskou, Křižnou, na řadu by měly přijít také v místních částech Podlesí, Hrachovec), vyřešení budov městského úřadu (tady jsme se zatím nepohnuli), dokončení letního koupaliště, pokračování v rozvoji cyklostezek (zejména uvnitř města), optimalizaci MHD (a nejen jízdních řádů, ale i stavu vozů), koncepční práce se zelení, s vodou, s energiemi či evergreen - obchvat města. V něčem se město v řešení těchto problémů zase o kousek posunulo, u některých se hledají intenzívně cesty k realizaci, některé však zůstaly bez povšimnutí. Práce je tedy stále dost.

ODS a Svobodní se ve svém programu zaměřují zejména na oblasti, které, dle našeho názoru, nejvíce trápí občany našeho města, nás nevyjímaje, a kterým se poslední čtyři roky nedostalo valné pozornosti. Těmi jsou stále akutnější problém důstojné péče o naše seniory, podpora výstavby bytů a domů jako motivační prvek zastavení poklesu počtu obyvatel a oblast dopravy v klidu – parkování vozidel už nevyřeší jednotky nových parkovacích míst, musíme začít stavět parkovací domy.

Víme, že za čtyři roky zrealizovat všechny tak finančně náročné stavby není v silách města, ale chceme začít na přípravě intenzívně pracovat. To je náš směr, naše vize přesahující jedno volební období.

Nezavřeme se ale do kanceláří a nebudeme jen plánovat. Do programu jsme zahrnuli konkrétní aktivity, které považujeme za důležité, které podporují aktivní a zodpovědné občany našeho města. Chceme městu vrátit vizi, řád, koncepci, čitelná pravidla. Méně marketingu, více práce.

CHCEME A UDĚLÁME.

 

Ing. Hana Skácalová

Lídr kandidátky ODS A SVOBODNÍ