Než se rozjedou fámy, tak si dovolím komentovat situaci ohledně tvorby koalice na radnici ve VM.

Naše uskupení stran ODS a Svobodní skutečně dostalo od vítězného hnutí ANO nabídku na utvoření vládnoucí koalice. Přiznám se, nabídka (ať už byla jakákoliv) potěšila a chci věřit, že byla míněna upřímně. Pro mne, jakožto lídra uskupení, nebylo rozhodování vůbec jednoduché (a vím, že stejně těžká rozhodnutí činí v mnoha městech a obcích). Celá věc má dvě roviny:
PRAGMATICKOU - jít do koalice a mít hypotetickou možnost, byť omezenou pouhými dvěma místy v sedmičlenné radě města, přímo se podílet na správě města, ovlivňovat investice, pokusit se realizovat svůj volební program, zviditelňovat se, atd., s tím, že na úrovni města prý přece zas tak nezáleží na tom, jestli je chodník pravicový či levicový, ale záleží hlavně na lidech, kteří město vedou.
ETICKOU - jít do nerovné koalice s členy hnutí ANO, které čtyři roky za ODS, a troufám si to říci i za Svobodné, kritizujeme za jejich populistickou politiku a pak se na ní chcačky nechcačky muset podílet, poté, co lidem nabízíme tu svou rozumnou alternativu k hnutí ANO, by bylo popřením našich dosavadních tvrzení. Naši voliči by pak vcelku právem mohli nabýt dojmu, že je vlastně jedno, koho volí, protože stejně se všichni potom nějak domluví.

Vím, děje se to teď v mnoha městech. Osobně snad dokážu pochopit koalici s hnutím ANO v případě vyrovnaného volebního výsledku, kdy by byla reálná skutečně partnerská spolupráce, či v případě širší koalice více stran. Takto ale občané našeho města nerozhodli. Hnutí ANO zvítězilo na celé čáře s 11 mandáty a my jsme skončili až třetí s 3 mandáty. To je velký nepoměr na experimenty s důvěrou voličů, kteří se nám vracejí. Jsou to zjevně ti, kteří v nás vidí právě tu alternativu k ANO a my je nechceme zklamat. 
Vsadili jsme tedy s mými kolegy na tu rovinu ETICKOU a s díky jsme koalici odmítli. Jak už jsem psala jinde, ještě musíme voliče přesvědčovat, že jsme ti "praví", a to můžeme jen tehdy, když si zachováme tvář. Naše doba ale jistě přijde. 
Nyní tedy jdeme do opozice. Je nás zase více, budeme tedy aktivnější a zkusíme prosazovat návrhy dobré pro město, pro občany z opozičních lavic. Nebude to jednoduché, vím, ale máme plán.

O tom, kdo nakonec povede naše město s hnutím ANO se ještě zjevně jedná. Možnosti jsou. Přeji úspěšná jednání a všem Vám krásné podzimní dny.

Hana Skácalová